Веб-камера

Професійна веб-камера являє собою цифрову відео- або фотокамеру, яка дозволяє в режимі реального часу сканувати зображення навколо себе і передавати його по мережі Інтернет. Для передачі зображень по мережі Інтернет застосовується програма "Instant Messenger" або інша програма, яка дозволяє відтворювати зображення, яке передається на відеокамеру.

Будь-яка веб-камера складається з відеокамери (ПЗС матриці), спеціального процесора компресії, а також вбудованого веб-сервера. При роботі веб-камера здійснює відеозйомку і перетворює аналоговий сигнал в цифровий сигнал. Перетворений цифровий сигнал обробляється спеціальною платою відеозахвату. Після цього відеозображення може бути передано по мережі Інтернет.

Основні характеристики веб-камери

Тип матриці

Розміри і роздільна здатність

Під роздільною здатністю мається на увазі кількість точок (пікселів) по горизонталі і по вертикалі, з яких складається фоточутлива матриця. Логічно, чим вище роздільна здатність матриці, тим більше цих точок і вони дрібніші, значить, можна отримати більш точне, якісне і детальне зображення. Роздільна здатність вимірюється в мегапікселях (в одному мегапікселі мільйон пікселів, що формують зображення). Тобто матриця розміром в 0.3 Mpx - це здатність 640х480 точок (пікселів). Це самий мінімум. Наибільш актуальні розміри матриці на сьогодні це 1.3 Mpx (1280х1024) та 2.0Mpx (1920х1080).

Чутливість

Важливий параметр, що визначає мінімальний ступінь освітленості об'єкта, при якій веб-камера здатна робити знімки прийнятної якості. Іншими словами, чутливість визначає, при якому мінімальному освітленні буде комфортно працювати, наприклад, в Skype. Треба зауважити, що при недостатньому освітленні навіть дорога веб-камера з CCD-матрицею видасть зображення з перешкодами. Чутливість матриці веб-камери вимірюється в люксах (lux).

Кількість кадрів в секунду

30 кадрів в секунду - цілком прийнятна величина для передачі безперервного відеозображення. При значенні цього параметра (інакше він може називатися fps) менше 30 відео буде гальмувати і зависати. Практично всі сучасні веб-камери мають таку частоту. Веб-камери, які мають fps від 40 і більше, зазвичай, коштують дорожче, але і якість зображення у них висока.

Фокусування та інтерфейс

У будь-якій сучасній веб-камері є функція автоматичного визначення пристроєм фокусної відстані до об'єкта. Переважна більшість веб-камер використовує дротове USB 2.0 з'єднання. З'єднання USB 2.0 більш ніж достатньо для швидкого оброблення відео. На деяких веб-камерах стоїть бездротове з'єднання по Bluetooth або Wi-Fi, але ціна таких камер трохи вище. При такому з'єднанні камера може іноді страждати від деградації через радіочастотні перешкоди, проте вона набагато зручніша, коли справа доходить до переміщення камери під час зйомки відео.

Додаткові можливості

На теперешній час багато веб-камер мають безліч додаткових функцій. Так, наприклад, крім функції фотографування веб-камера може мати опцію відеозйомки, опцію редагування інформації. У веб-камері може також бути присутнім електронне керування контрастністю і яскравістю, автоматична корекція колірної гами і частоти зміни кадрів, функція автозум, підсвічування (світлодіодне), вбудований мікрофон. Крім усього цього, веб-камера може використовуватися для відеоспостереження, якщо вона оснащена детектором руху і має поворотний механізм.

Переваги і недоліки веб-камери

Основна перевага веб-камери - це її мобільність і можливість передачі відеоінформації в режимі он-лайн. Недоліком веб-камери є досить низька якість зображення і обов'язкова наявність широкосмугового підключення до Інтернету для передачі зображення в режимі он-лайн. Для звичайного запису зображення широкосмуговий доступ в Інтернет не потрібний.

Як працює веб-камера

Після підключення веб-камери до мережі Інтернет їй присвоюється веб-адреса. Існують спеціальні програми, які автоматично присвоюють адресу веб-камері. При визначенні веб-камери комп'ютером вона починає працювати як мережевий пристрій, перетворюючи зображення, що надходить в об'єктив, в цифровий сигнал для запису або передачі в Інтернет.

Запитання для самоконтролю
  1. Що таке веб-камера?
  2. Назвіть основні характеристики веб-камери.
  3. Якого типу бувають матриці веб-камери та в чому їх різниця?
  4. Які додаткові можливості може мати веб-камера?
  5. Які бувають веб-камери за своїм використанням?