Цифровий фотоапарат

Принцип дії цифрової фотокамери

Фотографія насамперед пов'язана зі світлом. Розглянемо малюнок. Світло від сонця або штучного джерела (1) спочатку відбивається від сцени, яка знаходиться перед об'єктивом фотокамери, а потім проходить через об'єктив (2) і, якщо він є, затвор (7) (про затвори ви дізнаєтеся трохи пізніше в цій темі) до задньої стінки корпусу камери - на матрицю (сенсор) (8). У дзеркальній фотокамері (DSLR), до натискання на кнопку спуску затвора, світло, яке відбиває дзеркало (3), проходить через призму (4) і потрапляє в видошукач (5). При зйомці дзеркало піднімається і світло потрапляє на матрицю, як в компактній камері. У деяких дзеркальних камерах Sony дзеркало нерухоме, напівпрозоре (SLT камери).

Цей процес аналогічний проходженню світла через кришталик ока до колбочок і паличок, розташованих на задній стінці ока, а також до зорових нервів. Коли ж світло досягає задньої стінки корпусу фотокамери, він потрапляє на чутливий елемент (датчик зображення), який перетворює світло в електричну напругу. Потім отримана таким чином інформація обробляється процесором для виключення перешкод, розрахунку значень кольору, формування файлу даних зображення і запису цього файлу на носій інформації (карту для зберігання цифрових зображень). Після цього фотокамера готується до експонування наступного зображення.

Весь цей процес, протягом якого величезна кількість інформації обробляється і записується на носій, відбувається досить швидко.

Основні елементи, з яких складається цифрова фотокамера

Класифікація цифрових фотоапаратів

Дзеркальні фотоапарати.
Дзеркальними вони називаються через те, що візування в них здійснюється через оптичний видошукач, який має в своїй конструкції дзеркало. Така конструкція зумовила відносно великі габарити і високу вартість камер даного типу. Однак тут є і очевидні плюси - це змінні об'єктиви і велика матриця, як правило, порівнянна за розмірами зі стандартним плівковим кадром 24х36 мм, або вдвічі менше в камерах формату APS-C. Велика матриця дозволяє знімати з високою чутливістю (вона вимірюється в одиницях ISO), тому дзеркальний фотоапарат може стати оптимальним варіантом для зйомки при недостатньому освітленні. Крім того, дзеркальні камери є найбільш функціонально насиченими і найчастіше саме їх називають "професійними".


Псевдодзеркальні фотоапарати.
За розмірами псевдодзеркальні камери схожі на дзеркальні початкового рівня, але поєднують у собі простоту викотристання компактного фотоапарата і досить високе технічне оснащення. Псевдодзеркальні фотоаарати, як правило, оснащуються об'єктивом з великою кратністю зума й повністю ручними налаштуваннями. Більшість псевдодзеркальних камер дозволяють використовувати додаткове обладнання, наприклад, зовнішні фотоспалахи, різні фільтри й насадки на об'єктив.


Гібридні фотоапарати (бездзеркальний фотоапарат зі змінним об'єктивом).
Гібридні камери з'явилися в продажу зовсім недавно і є чимось середнім між дзеркальними фотоапаратами і компактними "мильницями". Від перших вони успадкували велику матрицю, змінну оптику, а також багатий функціонал, однак їм не дісталося головного - оптичного видошукача і дзеркала. Як і в компактах, візування в гібридних камерах здійснюється з допомогою дисплея або через електронний видошукач. Як наслідок, гібридні моделі мають порівняно невеликі габарити і забезпечують високу якість зображення.


Компактні фотоапарати.
Компактні фотоапарати орієнтовані на не дуже досвідчених і вимогливих покупців. Завдяки застосуванню маленьких матриць, виробникам вдалося в рази знизити вартість таких моделей в порівнянні з дзеркальними. Компакти завжди оснащені незмінним об'єктивом. Втім, сьогодні можна знайти моделі з об'єктивами на будь-який смак - від ширококутних світлосильних фіксів до суперзумів з кратністю 26х. На жаль, компакти значно програють дзеркальним фотоапаратам в якості зображення (особливо при зйомці з високою чутливістю), що пояснюється малими розмірами матриць і застосуванням дешевої оптики.


Коротка історія розвитку фотографії та винаходу фотоапарат (показ слайдів)

Запитання для самоконтролю
  1. Який принцип дії цифрової фотокамери?
  2. Назвіть основні елементи, з яких складається цифрова фотокамера?
  3. Як класифікуються цифрові фотоапарати?
  4. В чому різниця між дзеркальними та псевдодзеркальними фотокамерами?
  5. В чому переваги гібридних та компактних фотоапаратів?