ГЛОСАРІЙ

*** А ***
Акустичні колонки
Акустичні колонки (комп'ютерна акустика) - це пристрій для відтворення звуку, буває односмуговим (один широкосмуговий випромінювач, наприклад, динамічна головка) і багатосмуговим. Комп'ютерна акустика складається з акустичного оформлення і вмонтованих в нього випромінюючих голівок. У багатосмугових акустичних системах спектр звукових частот, які чує людина, за допомогою фільтрів розбивається на кілька діапазонів, які перекриваються між собою. Кожен діапазон подається на свою динамічну голівку, яка має найкращі характеристики в цьому діапазоні. Таким чином досягається найбільш якісне відтворення звукових частот (20-20 000 Гц), які чує людське вухо.

*** Б ***
Багатофункціональнй пристрій (БФП)
Багатофункціональнй пристрій (БФП) - пристрій, що сполучає в собі функції сканера, принтера і копіра, а іноді навіть факс-апарату. Всі БФП складаються з двох основних модулів: скануючого і друкуючого, що дозволяє цим пристроям сканувати документи і зображення і роздруковувати текстові та графічні файли, які передаються з комп'ютера.

*** В ***
Веб-камера
Професійна веб-камера являє собою цифрову відео- або фотокамеру, яка дозволяє в режимі реального часу сканувати зображення навколо себе і передавати його по мережі Інтернет. Для передачі зображень по мережі Інтернет застосовується програма «Instant Messenger» або інша програма, яка дозволяє відтворювати зображення, яке передається на відеокамеру.
Відеокамера
Цифрова відеокамера - це пристрій для отримання оптичних образів об'єктів, які знімаються, на світлочутливому елементі (матриці), пристосований для запису рухомих зображень. Зазвичай оснащується мікрофоном для паралельного запису звуку.

*** Г ***
Геймпад
Геймпад, або, як його ще іноді називають, ігровий планшет, це маніпулятор для управління обома руками. Лівою рукою зазвичай контролюється рух, а правою - різноманітні дії за допомогою натискання кнопок. По суті, геймпад є варіацією джойстика, орієнтованою на аркадні ігри, де треба багато бігати, стрибати та ін. Можна сказати, що в комп'ютерні ігри даний пристрій прийшов від відеоігор. Ці пристрої всім добре знайомі за поширеними ігровими приставками Dendy або Sega.
Графічний планшет
Графічний планшет - це пристрій для введення малюнків від руки безпосередньо в комп'ютер. Складається з пера і плаского планшету, чутливого до натискання або близькості пера.

*** Д ***
Дисплей (монітор) комп'ютера
Дисплей (монітор) комп'ютера - це пристрій, призначений для виведення на екран текстової та графічної інформації. На монітор виводиться інформація, отримана в результаті обробки даних, тобто монітор дозволяє візуалізувати результати роботи програм. Так само монітор надає можливість візуально бачити дані, які вводяться, і управляти роботою програм.
Діагональ (робочої області екрану)
Діагональ (робочої області екрану) - це діагональ екрану, яку реально видно, можна виміряти і яка може використовуватися при роботі з монітором. Вимірюється в дюймах (inches). Наприклад, екран з діагоналлю 21". Для ЕПТ-моніторів цей параметр показує розмір діагоналі електронної трубки. Реально видима область в цьому випадку буде трохи менше (в середньому на один дюйм), тому що краї екрану приховані в корпусі монітора. Для РК-моніторів - діагональ ЖК-матриці, яка і є реально видимою. Вимірюється в дюймах (inches).
Джойстик
Джойстик - пристрій введення інформації, виконаний у вигляді рукоятки управління, який нагадує за формою перемикач швидкостей автомобіля або штурвал літака. В основному джойстик використовується для комп'ютерних ігор. Він дозволяє користувачеві випробовувати нові відчуття, а також захистити клавіатуру від передчасного руйнування під час повітряних боїв з літаками противника. Джойстик підключається до комп'ютера через спеціальний ігровий порт.

*** Е ***
Екранна заставка
Екранна заставка - спеціальна програма, що заміняє статичне зображення на екрані монітора динамічним. Використовується для зменшення навантаження на екран і приховання екранної інформації від сторонніх спостерігачів.
ЕОМ (Електронно-обчислювальна машина)
ЕОМ - електронний пристрій, призначений для автоматизації створення, введення, зберігання, обробки й виведення даних у необхідній для подальшої роботи формі.

*** Ж ***
Жорсткий диск
Жорсткий диск - внутрішній пристрій комп'ютера для довгострокового збереження даних. Складається з блоку магнітних дисків у герметичному корпусі і блоку голівок для читання і запису інформації. Забезпечує можливість збереження великих обсягів інформації (декілька гігабайт) і високу швидкість її читання і запису.

*** З ***
Запам’ятовуючий пристрій (storage unit)
Запам’ятовуючий пристрій (storage unit) - пристрій, що реалізовує функції пам’яті даних.
Запам’ятовуючий пристрій на магнітних дисках (hard disk drive, HDD)
Запам’ятовуючий пристрій на магнітних дисках (hard disk drive, HDD) - запам’ятовуючий пристрій, в якому носієм даних виступає поверхня магнітного диска, що обертається, або пакета дисків з нанесеним магнітним покриттям.
Запам’ятовуючий пристрій на магнітній стрічці (type storage unit)
Запам’ятовуючий пристрій на магнітній стрічці (type storage unit) - запам’ятовуючий пристрій, в якому носієм даних виступає магнітна стрічка, що розміщується в знімних касетах (картриджах).
Звукова карта (soundmap)
Звукова карта (soundmap) - ділянка пам’яті, що відводиться мікропроцесором для збереження звукової інформації.
Запам’ятовуючий пристрій на магнітній стрічці (type storage unit)
Звукова плата [аудіоплата] (sound board, sound card, син. audio board, audio card) - плата розширення для персонального комп’ютера, що виступає з одного боку, як синтезатор і забезпечує виведення високоякісного оцифрованого стереозвуку, а з іншого боку – як записуючий пристрій оцифрованого звуку.

*** І ***
Інтерфейс користувача
Інтерфейс користувача - спосіб взаємодії людини з програмним додатком і програмного додатка з людиною.
Інформаційна (комп'ютерна) технологія
Інформаційна (комп'ютерна) технологія - це сукупність методів, виробничих процесів і програмно-технічних засобів, об'єднаних в технологічний ланцюжок, що забезпечує збирання, обробку, збереження, поширення та відображення інформації з метою зниження трудомісткості процесів одержання і використання інформаційного ресурсу, а також підвищення їх надійності та оперативності.
Інформаційні системи
Інформаційні системи - це сукупність даних, необхідних для ефективного керування економічними об'єктами, а також використовувані інформаційні технології в сукупності з трудовими і фінансовими ресурсами організації.

*** К ***
Картридж
Картридж:
1. (В матричних принтерах) Пластмасова касета з копіювальною стрічкою (зазвичай переміщається по колу).
2. (В лазерних принтерах, копіювальних апаратах) Змінний елемент, зазвичай в копірах і лазерних принтерах картриджем називають елемент, який містить один або декілька витратних матеріалів (тонер, девелопер, барабан), і можуть змінюватися самим користувачем.
Клавіатура Дворака
Клавіатура Дворака - конструкція клавіатури, на якій текстові клавіші розташовані альтернативно використовуваному розташуванню QWERTY. На клавіатурі Дворака враховані частотність і сусідство букв англійського алфавіту. При цьому виявляється, що 70% натискань клавіш здійснюється в верхньому ряду клавіатури, в той час, як в QWERTY - всього 32%. Як показують ергономічні випробування, клавіатура Дворака легше в освоєнні та зручніше у використанні.
Комп'ютерна акустика
Комп'ютерна акустика (акустичні колонки) - це пристрій для відтворення звуку, буває односмуговим (один широкосмуговий випромінювач, наприклад, динамічна головка) і багатосмуговим. Комп'ютерна акустика складається з акустичного оформлення і вмонтованих в нього випромінюючих голівок. У багатосмугових акустичних системах спектр звукових частот, які чує людина, за допомогою фільтрів розбивається на кілька діапазонів, які перекриваються між собою. Кожен діапазон подається на свою динамічну голівку, яка має найкращі характеристики в цьому діапазоні. Таким чином досягається найбільш якісне відтворення звукових частот (20-20 000 Гц), які чує людське вухо.
Комп'ютерна клавіатура
Комп'ютерна клавіатура - це пристрій управління і/або введення даних в електронний пристрій, зокрема в комп'ютер.
Комп'ютерна миша
Маніпулятор «миша» - це один з вказівних пристроїв введення, що забезпечують інтерфейс користувача з комп'ютером. Миша сприймає своє переміщення в робочій площині і передає цю інформацію комп'ютеру. Програма, що працює на комп'ютері, у відповідь на переміщення миші, виконує на екрані дію, яка відповідає напрямку і відстані цього переміщення. В універсальних інтерфейсах за допомогою миші користувач керує спеціальним курсором.

*** Л ***
Лазерний принтер
Лазерний принтер - це пристрій, принцип роботи якого полягає в наступному: спочатку зображення створюється лазерним променем у формі наелектризованих ділянок поверхні спеціального електрографічного барабану, наелектризовані ділянки притягують дрібні частинки фарби (тонера), потім частинки тонера переносяться з барабану на папір і закріплюються на ньому за допомогою нагрівання.

*** М ***
Маршрутизатор
Маршрутизатор або роутер є мережевим пристроєм, який виконує функції пересилання пакетів даних між сегментами мережі. Цей пристрій допомагає побудувати мережу між підключеними до нього комп'ютерами при можливості з'єднання з інтернетом. Більш сучасні маршрутизатори додатково можуть виконувати ряд корисних функцій, наприклад, можна обмежити доступ на потенційно небезпечні сайти, включити міжмережевий екран, зашифрувати трафік та ін.
Матричний принтер
Матричний принтер- це пристрій, зображення в якому утворюється в результаті переміщення голчастої друкуючої голівки уздовж рядка тексту.
Миша
Миша, маніпулятор «комп'ютерна миша» - це один з вказівних пристроїв введення, що забезпечують інтерфейс користувача з комп'ютером. Миша сприймає своє переміщення в робочій площині і передає цю інформацію комп'ютеру. Програма, що працює на комп'ютері, у відповідь на переміщення миші, виробляє на екрані дію, яка відповідає напрямку і відстані цього переміщення. В універсальних інтерфейсах за допомогою миші користувач керує спеціальним курсором.
Мікрофон
Мікрофон - звуковий пристрій, який служить для запису звуку на різноманітні носії або для посилення звуку.
Модем
Модем (modem) - (скор. від модулятор-демодулятор) - пристрій, який за рахунок модуляції і демодуляції сигналів передає цифрові дані через аналогові канали - в основному телефонні дроти. Таким чином, модем перетворює один тип дзвінка в інший. За допомогою модуляції здійснюється зміна однієї або декількох характеристик аналогового сигналу: амплітуда, частота, фаза. Демодулятор здійснює зворотну функцію.
Монітор (дисплей) комп'ютера
Монітор (дисплей) комп'ютера - це пристрій, призначений для виведення на екран текстової та графічної інформації. На монітор виводиться інформація, отримана в результаті обробки даних, тобто монітор дозволяє візуалізувати результати роботи програм. Так само монітор надає можливість візуально бачити дані, які вводяться, і керувати роботою програм.
Музична MIDI-клавіатура
Зовні MIDI-клавіатура схожа на клавішний синтезатор, але, на відміну від останнього, не може самостійно відтворювати звуки. Її функція полягає в тому, щоб перетворювати дії користувача на органи керування клавіатури (натискання на клавіші і кнопки, обертання ручок тощо) у відповідні команди протоколу MIDI. Ці команди, що передаються через зовнішній інтерфейс клавіатури в ПК, керують роботою спеціалізованого ПЗ - програмних синтезаторів, семплера, секвенсора і т.д.

*** Н ***
Надолонний комп’ютер
Надолонний комп’ютер [досл. «на долоні», надолонний ПК, КПК, палмтоп] - портативні комп’ютери, які зазвичай мають зашиту у постійний запам’ятовуючий пристрій операційну систему і базовий набір застосувань. Розміщається на долоні й не має дискового накопичувача. Застосовується для відносно простих обчислень, а також як словник або адресний довідник. Нові моделі таких пристроїв мають гнізда для плат PCMCIA. Англійське словосполучення Palm PC (надолонний комп’ютер) асоціюється з конкретною торговельною маркою фірми Palm. Для позначення всього класу пристроїв в англійській мові використовується термін «PDA» (personal digital computer – персональний цифровий секретар). Оригінальний термін (palmtop) був уперше застосований 7 січня 1992 року Джоном Скаллі (John Sculley) на виставці Consumer Electronics Show у Лас-Вегасі, стосовно до Apple Newton.
Накопичувач на жорсткому магнітному диску
Накопичувач на жорсткому магнітному диску [привод жорсткого диска, жорсткий диск, дисковод] (hard disk, HD, hard disk drive, HDD) - енергонезалежний пристрій зовнішньої пам’яті із прямим доступом, призначений для постійного зберігання великих обсягів програм і даних практично у всіх комп’ютерах. Тобто, вимикання й включення комп’ютера не відбивається на схоронності й цілісності даних, записаних на диск.
Нанокомп’ютер (nanocomputer)
Нанокомп’ютер (nanocomputer) - комп’ютер, побудований на таких маленьких мікросхемах, що розглянути його можна тільки через мікроскоп. Нанокомп’ютери можуть бути електронними (де для створення мікросхем використовується нанолітографія), біохімічними або органічними (такі, як ДНК-комп’ютер), або квантовими. Нанокомп’ютери будуються з матеріалів на молекулярному рівні з метою зменшення їх розмірів і підвищення швидкості для реалізації концепції всеосяжних обчислень.

*** О ***
Обчислювальна техніка
Обчислювальна техніка - сукупність пристроїв, призначених для автоматичної або автоматизованої обробки даних.
Оперативна пам'ять (RAM)
Оперативна пам'ять (RAM) - вид пам'яті комп'ютера, динамічно використовуваний в роботі програмних додатків. Призначається для короткочасного збереження даних під час їхньої обробки або введення/виведення. Являє собою сукупність спеціальних електронних чарунок, кожна з яких може зберігати конкретну комбінацію з нулів і одиниць - один байт. Ці чарунки нумеруються 15 порядковими номерами, починаючи з нуля: 0,1,2,..., 32000, 32001,... Номер чарунки називається адресою того байта, який записано у ній у даний момент.
Операційна система
Операційна система - набір програм і драйверів, що забезпечують взаємодію програм з апаратним забезпеченням комп'ютера і базові можливості для введення команд користувачем. Розрізняють операційні системи, що використовують командний рядок для введення команд і запуску програм з використанням клавіатури, а також графічні операційні системи, у яких основним пристроєм керування є миша або інший пристрій позиціонування.

*** П ***
Периферійне устаткування
Периферійне устаткування - сукупність технічних засобів, призначених для взаємодії центрального процесора з зовнішнім середовищем і для збереження даних.
Принтер
Принтер - це пристрій друку цифрової інформації на твердий носій, зазвичай на папір. Він відноситься до термінальних пристроїв комп'ютера. Принтери мають перетворювач цифрової інформації, що зберігається в запам'ятовуючих пристроях комп'ютера, фотоапарата і цифрової пам'яті, на спеціальну машинну мову.
Принтер лазерний
Принтер лазерний - це пристрій, принцип роботи якого полягає в наступному: спочатку зображення створюється лазерним променем у формі наелектризованих ділянок поверхні спеціального електрографічного барабану, наелектризовані ділянки притягують дрібні частинки фарби (тонера), потім частинки тонера переносяться з барабану на папір і закріплюються на ньому за допомогою нагрівання.
Принтер матричний
Принтер матричний- це пристрій, зображення в якому утворюється в результаті переміщення голчастої друкуючої голівки уздовж рядка тексту.
Принтер струменевий
Принтер струменевий - це принтер, що створює зображення за допомогою нанесення на папір дрібних крапельок спеціального чорнила.
Плоттер
Плоттер - це пристрій, за допомогою якого можна отримати копії електронних схем, малюнків, креслень, карт і інших графічних зображень. Пристрій виводить графічну інформацію з комп'ютера на папір або будь-який інший вид носія. В якості носія, крім звичайного паперу, використовують спеціальну плівку, а також електростатичний або термореактивний папір.

*** Р ***
Рідкокристалічний дисплей
Рідкокристалічний дисплей [дисплей на рідких кристалах] - це тип дисплея, що використовується в годинниках, калькуляторах, плоских екранах портативних ПК та інших пристроях. Принцип їх роботи заснований на тому, що рідкі кристали можуть змінювати свою молекулярну структуру при певних впливах. Це дозволяє за допомогою електричних сигналів керувати проходять через них світловим потоком.
Роздільна здатність монітора
Роздільна здатність монітора - кількість точок по вертикалі і горизонталі на екрані монітора.
Роутер
Роутер або маршрутизатор є мережевим пристроєм, який виконує функції пересилання пакетів даних між сегментами мережі. Цей пристрій допомагає побудувати мережу між підключеними до нього комп'ютерами при можливості з'єднання з Інтернетом. Більш сучасні маршрутизатори додатково можуть виконувати ряд корисних функцій, наприклад, можна обмежити доступ на потенційно небезпечні сайти, включити міжмережевий екран, зашифрувати трафік та ін.

*** С ***
Системний блок комп'ютера
Системний блок комп'ютера - корпус, в якому знаходяться основні функціональні компоненти персонального комп'ютера. Корпуси зазвичай створені з деталей на основі сталі, алюмінію і пластика, також іноді використовуються такі матеріали як дерево або органічне скло.
Сканер
Сканер - це пристрій, який аналізуючи деякий об'єкт (зазвичай зображення або текст), створює цифрову копію зображення об'єкта. Процес отримання цієї копії називається скануванням.
Струменевий принтер
Струменевий принтер - це принтер, що створює зображення за допомогою нанесення на папір дрібних крапельок спеціального чорнила.

*** Т ***
ТВ-тюнер
ТВ-тюнер - пристрій, призначений для приймання телевізійного сигналу в різних форматах мовлення (PAL, SECAM, NTSC) з показом на комп'ютері чи окремому моніторі. Такі тюнери можуть являти собою як окремий пристрій з радіовходом і аудіовиходами, так і вбудовану плату.

*** У ***
Утиліта
Утиліта [допоміжна програма, програма-утиліта] (utility [program]):
1) Будь-яка спеціальна програма, призначена для виконання певного завдання з обслуговування операційної системи.
2) Програма, що допомагає керувати файлами, отримувати інформацію про комп’ютер, діагностувати й усувати проблеми, що часто зустрічаються, і забезпечувати ефективну роботу системи. Найбільш популярні комплекти утиліт РС Tools і Norton Utilities пропонують такі можливості: а) керування файлами й каталогами; б) відновлення видалених файлів; в) захист від вірусів; г) отримання інформації про систему; д) ремонт диска; е) дефрагментація диска і ж) захист файлів паролем.

*** Ф ***
Флеш-пам'ять
Флеш-пам'ять - різновид незалежної пам'яті з низьким (порівнянним з DRAM) часом доступу з читання і відносно високим часом запису. Може бути записана і прочитана так само, як і динамічне ОЗП, але зберігає свій вміст без електроживлення та регенерації, як EPROM. Застосовується в дуже багатьох видах електронних мініатюрних пристроїв, наприклад, в цифрових фотокамерах, мобільних телефонах, МР3-програвачах та ін. Також служить для зберігання рідко перезаписуваних програмних компонентів (наприклад, BIOS або ОС деяких вузькофункціональних пристроїв). Існує, зокрема, у вигляді форм-фактора SIMM. Випускаються також пристрої, призначені для перенесення даних між комп'ютерами, що мають роз'єми, сумісні з USB-портами комп'ютерів.

*** Х ***
Хаб (hub)
Хаб (hub) - мережний апаратний вузол, до якого підключаються всі комп’ютери в мережі з топологією «зірка». Є пристроєм фізичного рівня, що забезпечує зв’язок між мережними вузлами з функціями ретрансляції, а також відновленням форми й синхронізації сигналів. Змінює передавані сигнали таким чином, що протяжність мережі може бути збільшена або забезпечується можливість підключення додаткових робочих станцій.

*** Ц ***
Цифрова відеокамера
Цифрова відеокамера - це пристрій для отримання оптичних образів об'єктів, які знімаються, на світлочутливому елементі (матриці), пристосований для запису рухомих зображень. Зазвичай оснащується мікрофоном для паралельного запису звуку.

*** Ч ***
Чипсет (Chipset)
Чипсет (Chipset) - це набір мікросхем, які є сполучною ланкою між всіма компонентами материнської плати. Чипсет визначає всі основні характеристики материнської плати: тип процесорів, що підтримуються, тип пам'яті, стандарт шини для карт розширення і т. ін.

*** Ш ***
Швидкодія комп'ютера
Швидкодія - показник швидкості роботи комп'ютера та його продуктивності в одиницю часу. Характеристика, що визначається середньостатистичною кількістю операцій (крім операцій введення-виведення та звернення до зовнішнього пристрою зберігання даних), виконуваних обчислювальною системою в одиницю часу.

*** Щ ***
Щільність паперу [для принтера або копіра]
Щільність паперу [для принтера або копіра] (paper density) визначає мінімально й максимально можливу щільність матеріалу для друку. Вимірюється в грамах на квадратний метр (вага квадратного метра носія). Для сучасних принтерів це орієнтовно 65-250 г/м2. У цей час застосовуються наступні градації щільності: а) щільність звичайного паперу для офісної техніки 80 г/м2; б) щільність спеціального паперу для струменевих принтерів 90-100 г/м2; в) щільність спеціального фотопаперу для струменевих принтерів 165-250 г/м2; г) щільність паперу для конвертів 75-90 г/м2; д) щільність паперу для листівок і наклейок 110-200 г/м2.

*** Ю ***
Юзербар (userbar)
Юзербар (userbar) - графічне зображення, що використовується як підпис учасниками веб-форумів, інтернет-конференцій та інших засобів спілкування в Інтернеті. Основною метою розміщення картинки-юзербара є вираження яких-небудь переконань, пристрастей, захоплень і прихильностей користувача. Юзербар являє собою зображення розміру 350 х 19 пікселів (необізнані користувачі роблять юзербари з розміром 350 х 20, що вже не є юзербаром) і має два основних елементи: підпис, що виражає потрібне почуття, і картинку, що наочно ілюструє це почуття. Підпис виконується, як правило, англійською мовою, однак зображення, створені спеціально для використання носіями якої-небудь іншої мови, можуть бути надписані цією мовою.

*** Я ***
Якість друку
Якість друку - інтуїтивно зрозумілий параметр досить складно визначається формально. За встановленої практики якість виведення тексту для лазерних принтерів прийнято порівнювати з друкарською машинкою, а струменевих - з якістю тексту лазерного друку. Якість виведення кольорових напівтонових зображень зазвичай порівнюють з якістю кольорової фотографії. Наразі можна вважати, що, з точки зору масового споживача, принтери провідних виробників в рамках відповідних типів і категорій забезпечують порівнянну якість друку, цілком достатню для повсякденних робіт.