Мікрофон

Мікрофон - звуковий пристрій, який служить для запису звуку на різноманітні носії або для посилення звуку. Працює як перетворювач звукових коливань в коливання електричного струму. Найбільш поширений тип мікрофона складається із пластмасової тонкої мембрани - діафрагми, яка вібрує від звукових хвиль. За цією мембраною знаходиться ємність, заповнена вугільними кульками, які то зближуються, то відштовхуються одна від одної по черзі. Сила струму збільшується в залежності від інтенсивності звуків, що проходять крізь вугільні кульки. Цей струм можна передавати на великі відстані по дротах або по радіо. Потім струм перетвориться в звуки завдяки динамікам в радіоприймачах і телевізорах.

Типи мікрофонів за принципом дії

Спрямованість мікрофонів

Застосування мікрофонів

Сучасні мікрофони застосовуються у величезній кількості пристроїв. Починаючи від стільникових телефонів і побутових диктофонів і закінчуючи найскладнішими спеціалізованими комплексами для запису об'ємного студійного звуку.
Але професійне застосування мікрофонів вимагає в кожному випадку виконання тих чи інших специфічних умов, відповідності необхідним характеристикам. Тому мікрофони виготовляють, використовуючи різні технології і системи, а також надаючи їм необхідних властивостей і форми. За цими ознаками можна виділити основні типи:

Студійний мікрофон буває двох типів: динамічний і конденсаторний. Динамічний мікрофон більш простий і універсальний, а також більш дешевий за ціною, не вимагає додаткового обладнання, менш чутливий до оточуючих шумів і до луни від стін, ним можна робити і студійний запис, і запис живих виступів. Недолік динамічного мікрофона в більш слабкій якості записуваного звуку (не передає всіх звукових відтінків так добре, як конденсаторний мікрофон), в ньому вищий рівень власних шумів і на нього можна якісно записати звук тільки з близької відстані. Також, він неоднаково фіксує звук, відтворений поблизу від мікрофона і на відстані від мікрофона.

Конденсаторний мікрофон більш якісно передає всі відтінки звуку, ним добре записувати джерела звуку, які знаходяться і поблизу, і на відстані (наприклад, він може добре передати звук різних музичних інструментів), він майже не видає (сам) ніякого шуму і для нього не важливе місце розташування джерела звуку. Недоліки конденсаторного мікрофона: вимагає додаткового обладнання (джерело фантомного живлення, поп-фільтр, луно-захисний екран), а значить більш дорогий за ціною; він сприйнятливий до всіх шумів і до луни, яка відбивається від стін.

Сценічний мікрофон служить для особливо якісної передачі і вокалу, і мови, і гри музичних інструментів. Для цього в роботі сценічного мікрофона використовують мікшер, який регулює вхідний сигнал від мікрофона і дає можливість змішувати звуки. Сценічний мікрофон буває двох видів: провідний і радіомікрофон. Радіомікрофон працює за допомогою звукоуловлюючої антени. Існують сценічні мікрофони, які кріпляться безпосередньо на музичні інструменти. Використовуються також сценічні мікрофони на стійках і мікрофони, які кріпляться біля рота виконавця. Вимоги до сценічних мікрофонів високі: він повинен бути дуже надійним, володіти високою якістю звуку, мати низький рівень шуму, який виробляє сам мікрофон. Відмінні параметри сценічних мікрофонів - це, в основному, рівень передачі сигналу і потужність.

Параметри, за якими визначаються переваги цих мікрофонів:
діаграма спрямованості (показує залежність чутливості мікрофона від положення в просторі джерела звуку; можна перемикати мікрофон вибірково на бажане джерело звуку в просторі й серед безлічі звуків бажане джерело звуку буде більш чутне, інші - тихіше);
частотна характеристика (діапазон частот, від низьких до високих, вихідного сигналу мікрофона; у різних мікрофонах вона може бути різною, залежно від призначення мікрофона;
чутливість (визначає до якої міри тихий звук може приймати мікрофон; чим нижче цифра, тим вище чутливість);
рівень звукового тиску (визначає з якою максимальною гучністю може працювати мікрофон).

Вимірювальний мікрофон ("Штучне вухо") служить для вимірювання та аналізу акустичних даних у різних акустичних приладах, таких, як навушники, слухові апарати, телефони тощо.

Мікрофонний капсуль - це складовий елемент для будь-яких пристроїв зв'язку, де необхідні звукозапис і звукопідсилення. У радіогарнітурах мікрофон застосовується і в відкритому, і в прихованому вигляді - для побутових цілей, а також для роботи в різних спецслужбах.

Ларингофон - це спеціальна радіогарнітура, яка кріпиться на гортані людини, що говорить, і використовується в умовах підвищеного шуму (у танкістів, у льотчиків).

Гідрофон - це спеціальний мікрофон, здатний уловлювати звук під водою. Використовується в гідроакустиці - для вимірювальних цілей і т. п. Деякі гідрофони можуть навіть передавати звук.

Найбільш поширені:

Рідше використовуються:

Ще рідше використовуються:

З мікрофонами часто використовуються таке обладнання та аксесуари:

Мікрофон (показ слайдів)

Запитання для самоконтролю
  1. Що таке мікрофон і як він працює?
  2. Які існують типи мікрофонів за принципом дії?
  3. Якої спрямованості бувають мікрофони?
  4. Які бувають види мікрофонів за своїм призначенням?
  5. Яке обладнання та аксесуари може використовуватись разом з мікрофонами?