Акустичні колонки
(Комп'ютерна акустика)
Акустичні колонки - це пристрій для відтворення звуку, бувають односмугові (один широкосмуговий випромінювач, наприклад, динамічна голівка) і багатосмугові. Комп'ютерна акустика складається з акустичного оформлення і вмонтованих в нього випромінюючих голівок. У багатосмугових акустичних системах спектр звукових частот, які чує людина, за допомогою фільтрів розбивається на кілька діапазонів, які перекриваються між собою. Кожен діапазон подається на свою динамічну голівку, яка має найкращі характеристики в цьому діапазоні. Таким чином досягається найбільш якісне відтворення звукових частот (20-20 000 Гц), які чує людське вухо.
Зазвичай, для персональних комп'ютерів акустичні системи виготовляються з підсилювачем звукових частот і під'єднуються до звукової карти на системному блоці комп'ютера. Більшість акустичних систем для відтворення звуку використовують динамічні голівки, але існують також інші, менш поширені випромінювачі, наприклад: ізодинамічні, плазмові, електростатичні.
Основні характеристики комп'ютерної акустики
Максимальна відтворювана частота
Частотний діапазон, який сприймається людським вухом, приблизно дорівнює 20-20000 Гц. Для того, щоб відтворений колонками звук був близький до натурального, смуга частот повинна бути якомога ширше і наближатися до діапазону частот, які людина здатна почути. Максимальна відтворювана частота визначається високочастотним динаміком. Високоякісні акустичні системи відтворюють звук з частотою більше 20000 Гц.
Мінімальна відтворювана частота
Мінімальна відтворювана частота визначається низькочастотним динаміком. Чим менше її значення, тим більш насиченими і натуральнішими будуть басові звуки, а такі звукові ефекти, як стрілянина або вибухи лунатимуть набагато виразніше. Високоякісні акустичні системи відтворюють звук з частотою 20 Гц і нижче.
Відношення сигнал/шум
Чим більше значення сигнал/шум, тим якісніший звук забезпечують мультимедійні колонки. При виборі простих малопотужних колонок на цей показник можна не звертати увагу. Для прослуховування музики відношення сигнал/шум має бути не менше 75 дБ. Для більш потужних колонок, цей параметр повинен бути не менше 90 дБ.
Сумарна потужність
В акустичних системах використовуються два стандарти - RMS і PMPO. RMS (Root Mean Square - середньоквадратичне значення) показує, яку потужність звуку здатні відтворювати колонки протягом тривалого часу. RMS вимірюється при певних стандартних умовах і досить об'єктивно демонструє можливості акустичної системи.
Тип колонок в залежності від числа каналів
Мультимедійні колонки можна підключити до будь-якого джерела звуку, наприклад, до DVD-програвача або портативного плеєра. Мультимедійні колонки це система з двох або більше колонок з підсилювачем потужності або без. Підсилювач потужності може перебувати всередині корпусу колонки або може бути виконаний у вигляді окремого блоку. Залежно від числа каналів мультимедійні колонки поділяються на такі типи: 1.0, 2.0, 2.1, 3.1, 4.0, 4.1, 5.0, 5.1, 6.1, 7.1.
-
Монофонічна акустика 1.0 складається з однієї колонки, яка відтворює звук в монорежимі, зараз практично не використовується.
-
Система 2.0 складається з двох колонок, які можуть відтворювати звук в стереорежимі.
-
Система 2.1 складається з двох стереоколонок і сабвуфера. Сабвуфер - це пристрій, призначений для відтворення сигналу низької частоти (до 100 Гц). Звичайні фронтальні колонки не здатні відтворювати глибокий, по-справжньому низький, бас. Для отримання хороших низьких частот, крім колонок, потрібен сабвуфер.
-
Система 3.1 складається з двох фронтальних, однієї центральної колонки і сабвуфера.
-
Система 4.0 складається з двох фронтальних і двох тилових колонок для об'ємного звучання.
-
Система 4.1 складається з двох фронтальних, двох тилових колонок і одного сабвуфера. Забезпечує об'ємне звучання.
-
Система 5.0 відрізняється від 5.1, відсутністю сабвуфера.
-
Система 5.1 складається з сабвуфера і п'яти колонок: двох фронтальних, двох тилових та однієї центральної. Формат 5.1 є найбільш популярним серед форматів багатоканального звуку, він використовується для запису звуку у фільмах на DVD.
-
Система 6.1 складається з сабвуфера і шести колонок: двох фронтальних, двох тилових, однієї центральної і однієї центральної тилової. Завдяки додатковому каналу забезпечується більш реалістичне відтворення об'ємного звуку.
-
Система 7.1 складається з сабвуфера і семи колонок: двох фронтальних, двох тилових, однієї центральної і двох центральних тилових. Завдяки додатковому каналу забезпечується більш реалістичне відтворення об'ємного звуку. Повністю реалізувати потенціал акустичної системи 7.1 можна при перегляді фільмів на DVD, звуковий супровід яких записано в форматі Dolby Digital Surround EX або DTS Surround EX.
Інтерфейси комп'ютерної акустики
-
Інтерфейс USB. Як правило, колонки підключаються до звукової карти. Але, за відсутності на комп'ютері звукової карти, підключення колонок здійснюється за допомогою інтерфейсу USB.
-
Лінійний вхід. За допомогою цього входу колонки можна підключити до комп'ютера або до плеєра в режимі стерео. Лінійний стереовхід є практично у всіх колонок стандарту 2.0 і 2.1.
-
Лінійний вхід багатоканальний. За допомогою даного входу колонки можна підключити до комп'ютера або DVD-плеєра в багатоканальному режимі (5.1 або 7.1) для отримання об'ємного звуку. При цьому в звуковій карті, яка використовуєтсья, або DVD-плеєрі має бути в наявності вбудований декодер багатоканального звуку і відповідний роз'єм.
-
Лінійний вихід. За допомогою лінійного стереовиходу на мультимедіа колонках можна підключити до комп'ютера додатковий аудіопристрій (магнітофон), не від'єднуючи при цьому колонки від комп'ютера.
-
Роз'єм лінійного входу. Для підключення колонок до комп'ютера або DVD-плеєра зазвичай використовуються роз'єми типу RCA (тюльпан) або mini jack. У деяких моделях мультимедіа колонок встановлюються обидва типи роз'ємів для підключення через будь-який кабель. Роз'єм RCA зазвичай використовується в Hi-Fi апаратурі та забезпечує більш високу якість електричного з'єднання в порівнянні з mini jack.
-
Цифровий коаксіальний вхід. За допомогою цифрового входу можна передавати аудіосигнал в цифровому вигляді, як в режимі стерео, так і в багатоканальному режимі. Перевага використання цифрового інтерфейсу - відсутність шумів і перешкод, можливість передачі багатоканального звуку по одному кабелю. Для підключення по цифровому входу використовується простий екранований аудіокабель з роз'ємом RCA.
-
Цифровий оптичний вхід. За допомогою цифрового входу можна передавати аудіосигнал в цифровому вигляді, як в режимі стерео, так і в багатоканальному режимі. Основна відмінність оптичного входу від цифрового коаксіального полягає в тому, що для передачі сигналу використовується світло, а замість електричного кабеля - спеціальний світловод. Перевага оптичної передачі сигналу в захищеності навіть від сильних електромагнітних перешкод.
Запитання для самоконтролю
- Що таке комп'ютерна акустика?
- Які основні характеристики комп'ютерної акустики?
- Що таке сабвуфер?
- Які види інтерфейсів використовуються для підключення акустичних пристроїв?
- Яка максимальна кількість колонок може бути підключена для відтворення звуку?