Модем (modem) - (скор. від модулятор-демодулятор) - пристрій, який за рахунок модуляції і демодуляції сигналів передає цифрові дані через аналогові канали - в основному телефонні дроти.
Таким чином, модем перетворює один тип дзвінка в інший. За допомогою модуляції здійснюється зміна однієї або декількох характеристик аналогового сигналу: амплітуда, частота, фаза. Демодулятор здійснює зворотну функцію. Модеми використовуються для зв'язку з провайдером по різних каналах (телефонні лінії, лінії кабельного ТБ, базові станції мобільних операторів). Тобто модем виступає в ролі своєрідного моста, тому що в телефонних лініях можливий тільки аналоговий сигнал, а комп'ютер сприймає тільки цифровий сигнал.
За конструктивним виконанням модеми бувають:
|
|
Внутрішні модеми | Зовнішні модеми |
За принципом роботи:
За видом з'єднання:
|
|
Радіомодеми - зручні та практичні | ADSL-модеми мають широке розповсюдження |
Роутер або маршрутизатор є мережевим пристроєм, який виконує функції пересилання пакетів даних між сегментами мережі. Простіше кажучи, пристрій допомагає побудувати мережу між підключеними до нього комп'ютерами при можливості з'єднання з Інтернетом. Більш сучасні маршрутизатори додатково можуть виконувати ряд корисних функцій, наприклад, можна обмежити доступ на потенційно небезпечні сайти, включити міжмережевий екран, зашифрувати трафік та ін.
Стандартний роутер, який зазвичай встановлюють вдома, являє собою невеликий пристрій, як правило, в комплекті йдуть апаратний блок, антена (при наявності функції WiFi), блок живлення і комутаційний шнур - патчкорд. У місці, де встановлюється роутер, обов'язково повинна бути розетка - не варто забувати про це при плануванні мережі.
Використання маршрутизатора при побудові домашньої мережі дозволить з'єднати до 4 комп'ютерів за допомогою кабелю і ще до 5-10 пристроїв по WiFi (проте сильно захоплюватися великою кількістю підключень не варто - недорогий домашній пристрій може просто не витримати такого навантаження й почне підвисати). При наявності в роутері USB порту існує можливість підключити флешку або жорсткий диск і використовувати пристрій як принт-сервер, торрент-клієнт, файловий сервер. Деякі моделі можуть похвалитися підтримкою 3G модемів, що найчастіше може бути дуже корисно.
Домашня або офісна мережа через роутер - це об'єднання всіх комп'ютерів в одну локальну мережу з доступом до Інтернету. Недорогі маршрутизатори, як правило, мають чотири порти, які дозволяють підключити по кабелю до роутера чотири мережевих пристрої. Домашній роутер навантажувати великою кількістю пристроїв не рекомендується, так як може значно знизитися його продуктивність.
Ще однією особливістю для деяких моделей є наявність USB порту, який дає можливість використовувати підключені флешки або жорсткі диски подібно до файлових серверів, а також, якщо є 3G модем, його можна підключити до домашнього маршрутизатора і роздавати 3G Інтернет. Як правило, наявність USB порту дозволяє використовувати маршрутизатор ще і як принт-сервер. Підключивши до нього принтер, можна друкувати документи з будь-якого комп'ютера, підключеного до мережі. Також важливою особливістю є здатність працювати в режимі VPN-клієнта, завдяки спеціальним прошивкам.