У даній роботі ви на практиці познайомитесь зі структурою html-документа, а також з тегами, які дозволяють структурувати вебсторінку для відвідувачів. І мова йде не тільки про людей, а й про програми, за допомогою яких у Всесвітній мережі збирається інформація для пошукових запитів.
Спочатку розгляньте структуру документа html. Для цього відкрийте текстовий редактор Sublime Text. У правому нижньому кутку редактора натисніть напис Plain Text і в переліку мов, які з'явились, оберіть HTML. Поставте знак оклику "!" і натисніть клавішу Tab. Якщо у вашому редакторі встановлено плагін Emmet, така комбінація сформує структуру html-документа (дивіться рис. 1).
У першому рядку браузеру повідомляється тип документа, а за ним відкривається контейнер <html>. Відповідний закриваючий тег розміщено самим останнім. Тобто все, що стосується даної вебсторінки, буде заключено в нього.
Далі йде контейнер <head> </head>, який містить у собі службові теги. Відвідувач не бачить їх вмісту, за винятком контейнера <title> </title>, але бачить їх вплив. А всередині тега <title> розташована назва вкладки сорінки.
На самій сторінці відвідувач побачить все те, що буде розміщено всередині контейнера <body> </body>.
Далі розглянемо основні структурні елементи вебсторінки.
Завантажте файли для виконання роботи та розпакуйте завантажений архів. Ви будете працювати з файлом pochatok.html.
Відкрийте цей файл у браузері. Зверніть увагу, як відображається текст і заголовок вкладки (рис.2).
Відкрийте цей файл у редакторі коду. Знайдіть метатег <meta charset="windows-1251"> і змініть значення атрибута charset на utf-8.
Збережіть код та оновіть відповідну сторінку у браузері. Тепер текст сторінки і заголовок вкладки відображається адекватно (рис.З)
Крім того, ви бачите на сторінці імена деяких тегів і границі контейнерів. За їх допомогою можна зрозуміти, що body вкладено в html. В свою чергу body містить у собі заголовок h1, абзаци p та деякий текст. Додамо інші елементи структури сторінки.
Встановіть курсор у рядку перед рядком із заголовком <h1>Сайт верстальника-початківця</h1> і введіть тег <header>. У рядку після заголовка закрийте цей контейнер закриваючим тегом</header>. Переглянувши вебсторінку, ви побачите підпис цього структурного елемента.
Текст Панель навігації огорніть в тег nav наступним чином:
<nav>
Панель навігації
</nav>
Після закриваючого тега </nav> встановіть курсор і відкрийте тег <section>. Закрити цей контейнер необхідно після закриваючого тега другого абзацу.
Відразу після закриваючого тега </section> відкрийте ще один такий контейнер і закрийте його після речення Разділ про основні навички.
ЗАУВАЖЕННЯ:
Теги, які повторюються можна вводити одночасно. Для цього встановіть курсор на місце першого тега. Натисніть клавішу Ctrl і, утримуючи її, клацайте лівою кнопкою миші в інших місцях розташування цього тега. Ви побачите декілька курсорів і матимете змогу одночасно ввести один і той самий напис у декількох місцях одночасно.
Текст Підвал сайту огорніть тегом footer. У результаті вигляд вашої сторінки буде відповідати рисунку 4.
Якщо ви вже маєте досвід роботи з html-документами, то з побудовою їх структури, напевне, знайомі.
В текстовому редакторі Sublime Text 3, або іншому редакторі для верстальників, створіть заготовку для майбутньої сторінки (дивіться рис. 1).
Оскільки ви не новачок у цій справі, детально спинятись на структурних елементах html-документа ми тут не будемо.
Далі використаємо основні структурні елементи вебсторінки.
Завантажте файли для виконання роботи та розпакуйте завантажений архів. Ви будете працювати з файлом pochatok.html.
Відкрийте цей файл у браузері. Зверніть увагу, як відображається текст і заголовок вкладки (рис.2).
Знайдіть метатег <meta charset="windows-1251"> і змініть значення атрибута charset на utf-8.
Збережіть код та оновіть відповідну сторінку у браузері. Тепер текст сторінки і заголовок вкладки відображається адекватно (рис.З)
Крім того, ви бачите на сторінці імена деяких тегів і границі контейнерів. Продовжіть роботу, щоб побачити, як розміщуються елементи вебсторінки за допомогою структурних тегів.
Розмітьте вміст тіла сторінки тегами так, щоб результат у браузері відповідав рисунку 4. Назви тегів на структурних елементах слугуватимуть вам підказкою.
ЗАУВАЖЕННЯ:
Сподіваємось, що ви знаєте, але нагадати буде корисно. Теги, які повторюються можна вводити одночасно. Для цього встановіть курсор на місце першого тега. Натисніть клавішу Ctrl і, утримуючи її, клацайте лівою кнопкою миші в інших місцях розташування цього тега. Ви побачите декілька курсорів і матимете змогу одночасно ввести один і той самий напис у декількох місцях одночасно.
Порівняти результат своєї роботи з тим, по якому було зроблено рисунок 4, можна завантаживши і розпакувавши архів.
Додаткове завдання
Знайдіть в мережі Інтернет інформацію про інші семантичні теги, які стосуються великих частин вебсторінки. Серед цих тегів ви знайдете і ті, які були використані в цій роботі. Перед футером додайте ще одну секцію, у якій розмістіть знайдену інформацію. Якщо в тексті буде декілька абзаців, використайте для розмітки відповідний тег.