Еволюція комп'ютерної миші

Комп'ютерна миша - це пристрій, за допомогою якого можна вибирати будь-які об'єкти на екрані комп'ютера і керувати ними.

Являє собою невелику пластмасову подушечку, на яку кладеться кисть руки. Зазвичай має дві плоскі кнопки і невелике коліщатко між ними.

Один від одного мишки відрізняються, в першу чергу, за принципом роботи. Найбільш часто зустрічаються кулькові, оптичні та лазерні. Зупинимося на кожному виді детальніше.

 

Кулькова миша

Застарілий і найбільш дешевий варіант - досить великого розміру, з прогумованим кулькою, трохи виступаючим з підстави.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/4.jpg

Своїм обертанням він задає певний напрям двом роликам всередині, а ті, в свою чергу, передають їх на спеціальні датчики, які і «перетворюють» рух мишки в переміщення курсору на моніторі.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/5.jpg

Такий механізм працює досить ефективно. Але є один суттєвий мінус: якщо кулька забруднюється (а це трапляється досить часто), мишка починає заїдати. Періодично чистить просто необхідна для нормальної роботи.

Крім того, така миша вимагає певної поверхні, адже точність роботи залежить від зчеплення пристрою з нею.

 

Оптична Миша

Оптична комп'ютерна миша не має обертових елементів - принцип її роботи якісно відрізняється від попереднього варіанту.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/6_1.jpg

Можна сказати, що її конструкція являє собою маленьку камеру, яка робить до тисячі знімків в секунду. При переміщенні камера фотографує робочу поверхню, висвітлюючи її. Процесор обробляє ці «знімки» і відправляє сигнал в комп'ютер - курсор переміщається.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/7.jpg

Такий пристрій може працювати практично на будь-якій поверхні, крім дзеркальної, і в чищенні не потребує. Крім того, така мишка значно менше і легше кульковою попередниці.

Але незважаючи на те, що її датчики постійно вдосконалюються, зустрічаються ще моделі, схильні до збоїв в роботі. Так, наприклад, деякі з них «вибагливі» до робочої поверхні.

Неправильно підібраний килимок може стати причиною безладних рухів курсору. Зустрічаються і випадки довільного «тремтіння» курсору, коли мишка знаходиться в стані спокою.

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/7_1.jpg

Також недоліком оптичних мишок є їх світіння при вимкненому комп'ютері. Адже багато моделей мають напівпрозорий корпус, який пропускає досить дратівливий для очей червоне світло. Особливо це може заважати тим, у кого комп'ютер стоїть у спальні.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/8.jpg

 

Але це проблема вирішувана: комп'ютер потрібно просто відключати від лінії напруги.

До речі, в багатьох сучасних моделях маніпуляторів це питання і зовсім легко вирішується: на самій мишці є спеціальна кнопка, яка відключає пристрій. 

 

Лазерна комп'ютерна миша

Лазерна миша - це вдосконалений варіант оптичної. Принцип їх роботи, взагалі, однаковий. Тільки для підсвічування поверхні використовується не світлодіод, а лазер.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/09.jpg

 

Така доопрацювання зробила пристрій практично ідеальним: миша працює на будь-якій поверхні (в тому числі на скляній і дзеркальної), вона більш надійна, економічна (споживає порівняно мало енергії) і точна (руху курсора максимально відповідають реальному переміщенню).

Крім того, навіть при включеному комп'ютері вона навряд чи буде заважати спати ночами: лазерне підсвічування дуже слабенька.

 


 

Провідні та безпровідні миші

Провідні мишки підключаються до комп'ютера за допомогою спеціального кабелю (проводу).

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/10.jpg

Бездротові ж не мають «хвоста» - вони передають сигнал на комп'ютер через радіохвилі або через Bluetooth. Підключаються за допомогою спеціального маленького приймача (по виду дуже схожого на флешку), який вставляється в USB роз'єм комп'ютера.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/11.jpg

З недоліків слід скасувати, що всі бездротові через відсутність кабелю позбавлені стаціонарного харчування. Тому їх потрібно заряджати окремо - від батареї і акумуляторів.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/12.jpg

Крім того, «безхвості» можуть мати збої в роботі через не завжди стійкого з'єднання. Ну, і не можна не відзначити, що за ціною вони можуть значно перевершувати «хвостатих».

 


 

Кнопки комп'ютерної миші

Кнопки - головні елементи управління мишкою. Саме з їх допомогою користувач здійснює основні дії на моніторі: вибирає об'єкти, переміщує їх, виділяє і так далі.

Їх кількість в сучасних моделях може коливатися. Кнопки і кнопочки додаються, функціональність мишки розширюється, але впевнено сказати, спрощує це життя рядового користувача, все-таки складно.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/020.jpg

 

Насправді, для роботи з більшістю програм досить двох кнопок і колеса прокрутки. Крім того, кількість пальців, вільних для натискання, саме три: вказівний, середній і безіменний.

Саме такий варіант комп'ютерної миші - дві кнопки і коліщатко - сьогодні найбільш поширений.

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/22.jpg

Все частіше останнім часом зустрічається маніпулятор з додатковою маленькою кнопочкою біля лівої клавіші - подвійне натискання.

Зручно для тих, хто багато працює з різними програмами і захоплюється комп'ютерними іграми (для останніх вже з'явилася кнопка і з потрійним натисканням).

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/15.jpg

Деякі сучасні миші мають додаткову кнопку збоку, під великим пальцем. Її можна запрограмувати для виконання будь-яких дій: скажімо, на відкриття певної програми.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/47_1.jpg

Шанувальники комп'ютерних ігор ставляться до неї з особливою повагою: вона дозволяє запрограмувати, наприклад, вибір певного типу зброї, що забезпечує істотну економію часу в грі.

Виробники постійно вигадують щось нове, додаючи кнопки під великий або вказівний палець (деякі з них служать для налаштування самої миші), але відчутної користі це не приносить: дев'яносто відсотків користувачів їх все одно ігнорують.

 

Правда, є окремі «нестандартні» моделі, які з задоволенням використовуються вузькими спеціалістами і геймерами. Це, наприклад, миша-трекбол (з двовимірним колесом прокрутки) або мініджойстик (аналог ігрового джойстика).

 

 http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/017.jpg

 

Сучасні комп'ютерні мишки

Звичайна двокнопочна миша має всі необхідні звичайному користувачеві якостями: дозволяє здійснювати безліч маніпуляцій (клацання, перетягування і інші жести), легко потрапляє в потрібний піксель монітора (тобто досить точна), придатна для тривалої роботи і коштує порівняно недорого.

Виробники постійно оновлюють дизайн, прагнучи зробити його більш ергономічним, тобто максимально зручним для хвата. Так що підібрати оптимальну модель для роботи - і за технічними характеристиками, і за ступенем комфорту - сьогодні може користувач з будь-яким рівнем запитів.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/14.jpg

Кілька років тому фірмою Apple світу була представлена сенсорна миша. У ній зовсім немає кнопок - керування здійснюється за допомогою різних жестів.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/23_1.jpg

 

Ще одна новітня розробка - так звана гіроскопічна миша. Вона розпізнає рух не тільки на поверхні, але і в просторі взагалі - керувати нею можна розмахуючи пензлем в повітрі. Ще років десять тому це здавалося фантастикою.

 

http://www.neumeka.ru/images/uchebnik/computer/device/myshka/024.jpg

Сьогодні ж, коли мрія збулася, стало ясно, що від досконалості така інновація далека: рука при управлінні нею дуже швидко втомлюється.

 

Скругленный прямоугольник: До змісту