Інтерфейс вікон в операційній системі Windows

Інтерфейс вікон в операційній системі Windows може відрізнятися і має велике значення. Вікна окремих програм можуть мати індивідуальний зовнішній вигляд, тобто розташування елементів управління і інструментів і це залежить в першу чергу від призначення програми.

Але все ж є певний стандарт, який просуває Майкрософт і який досить успішно прижився і в інших програмах. Йдеться про стрічковий інтерфейс вікон.

Як ми бачимо, між вікнами браузера Edge і програми Провідник немає практично нічого спільного:

Але якщо ми порівняємо Провідник з простим текстовим редактором WordPad, то схожість інтерфейсів видно неозброєним оком.

Це і є інтерфейс, засіб взаємодії користувача з програмою, грою або операційною системою самого пристрою. Він широко використовується у всіх додатках, розроблених Майкрософт. Інші розробники також його впроваджують в своїх програмах.

Пропоную розглянути основні подібності інтерфейсу програм, розроблених Майкрософт на прикладі додатка WordPad. Майже всі елементи вікна, представлені в цьому додатку, можна побачити і в інших додатках. Звичайно, можуть бути відмінності. Як за наявністю самих елементів вікна, так і по їх призначенню.

У лівій частині рядка заголовка знаходиться панель швидкого запуску, в яку можна помістити значки найбільш затребуваних функцій. Зазвичай це значки повтору і скасування операції, а також значок збереження документа. Ця панель може бути змінена за вашим бажанням - ви можете видаляти або додавати функції з меню, що випадає.

Далі йде назва програми і якщо програма працює з документами, то ім'я відкритого документа.

Нижче ми бачимо рядок меню - Файл, Головна, Вид. Назви меню, якщо так можна сказати, стандартизовані і ви їх знайдете практично в усіх програмах, які використовують цей інтерфейс. Меню Файл є меню в повному сенсі цього слова, і воно складається також з стандартизованих елементів, які дозволяють працювати з файлами - відкривати і зберігати файли або виводити документ на друк.

А от інші пункти звичайним меню не є. Це скоріше вкладки, які дозволяють нам відкрити інструменти, які асоціюються з назвами цих вкладок. Область виводу інструментів вкладок називається стрічкою. На стрічці всі інструменти згруповані за призначенням і кожна група має підпис в нижній частині, яка дає розуміння того, за що інструменти цієї групи відповідають.

Під стрічкою розташована робоча область програми, яка залежить від призначення додатку. В самому низу вікна знаходиться рядок стану. На ньому зазвичай виводиться деяка інформація про поточний стан справ. Наприклад, в текстових редакторах це може бути інформація про кількість введених символів або про номер поточної сторінки. В програмі Провідник в рядку стану відображається кількість елементів в цій папці або кількість обраних елементів. Загалом, тут теж все індивідуально і залежить від конкретної програми.

Додаткові елементи інтерфейсу вікон

Подивимося на інші вікна, з якими можна зіткнутися при роботі з різними додатками.

Як приклад візьмемо вікно налаштування параметрів Windows.

 

 

У цьому вікні представлені такі елементи, як рядок пошуку («Знайти параметр») і посилання на розділи налаштування різних частин системи.

Заглянемо в розділ «Персоналізація».

 

 

Тут ми бачимо меню, представлене вертикальної стрічкою зліва, два елементи вибору (список, що випадає «Фото» і картинки-мініатюри пропонованих фонів робочого столу) і кнопку («Огляд»).

Подивимося на нижню частину цього ж вікна.

 

 

 

Тут також представлено ряд елементів вибору:

ü  Перемикач  - включає або відключає обрану опцію. Дивіться опцію «Ефекти прозорості»;

ü  Радіокнопка - дозволяє зробити вибір одного з декількох запропонованих параметрів (дивіться «Світлий» - «Темний»);

ü  Флаговая кнопка - дозволяє виконати настройку з урахуванням декількох можливих параметрів («У меню Пуск ...», «У заголовках вікон»)

Тут же можна побачити рядок-посилання («Настройки високої контрастності»), яка дозволяє перейти до іншого розділу або вікно.

Ми розглянули ряд елементів інтерфейсу різних вікон, з якими ви зустрінетеся в міру ознайомлення як з операційною системою так і з прикладним програмним забезпеченням.

Ще раз повторюся, що всі елементи інтерфейсу стандартизовані, що дозволяє, один раз зрозумівши їх призначення і принцип роботи, в подальшому легко користуватися ними.

Але дам невелику пораду. Використовуйте елементи інтерфейсу тільки в тому випадку, якщо розумієте що зміниться в результаті.

 

 

 

Округлений прямокутник: До змісту