Що таке Windows 10.

Терміни та визначення

Оскільки курс присвячений Windows 10, то варто відразу відповісти на питання - чим по суті є Windows? Крім цього є ряд термінів, які дуже широко використовуються в комп'ютерній літературі, тому їх теж варто відразу ввести. Саме цим питанням буде присвячено дане відео.

Отже, Windows - це операційна система. Але що ж таке операційна система? Це головна програма на вашому комп'ютері. Комп'ютер складається з безлічі комплектуючих - електронних пристроїв, які в сукупності і складають те, що ми називаємо комп'ютером або ноутбуком. Не будемо заглиблюватися в процес роботи апаратної частини, але саме так називаються пристрої, з яких комп'ютер складається.

Тут, мабуть, варто лише знати, що операційна система є програмою, яка виступає в ролі посередника між пристроями комп'ютера та іншими програмами, які ми на комп'ютер встановлюємо. Вона в графічному вигляді дозволяє проводити маніпуляції з іншими програмами, їх настройками або файлами, які на комп'ютері зберігаються.

До речі, відразу варто сказати про те, що таке файл.

Вся інформація зберігається на комп'ютері у вигляді файлів.

Файл - це універсальна назва для деякого закінченого фрагмента інформації. Наприклад, файл фотографії, музичний файл або текстовий файл.

Файли ми можемо зберігати на комп'ютері і за допомогою операційної системи отримувати до них доступ. Операційна система також буде визначати, якою програмою відкривати той чи інший файл, адже програми теж спеціалізуються на певних діях. Є програми для перегляду відео, є для прослуховування музики, є для читання або редагування тексту. Ось в залежності від типу файлу операційна система і буде відкривати його в тій чи іншій програмі.

До речі, за аналогією з реальним світом в комп'ютерному ряд файлів також називають документами. Зазвичай це ті файли, які ми самостійно створюємо за допомогою спеціальних програм, на кшталт текстових файлів, електронних таблиць або презентацій.

Але ми трохи відволіклися.

Отже, операційна система забезпечує нам графічне середовище, в якій ми візуально можемо працювати з інформацією, що зберігається на комп'ютері у вигляді файлів.

Зовнішній вигляд операційної системи називається її графічним інтерфейсом, або просто інтерфейсом.

Інтерфейс - це графічний вигляд елементів операційної системи, тобто зовнішній вигляд різних вікон, кнопок і інших елементів управління. Також поняття «інтерфейс» включає в себе і розташування елементів управління.

Часто при описі будь-якої програми можна почути фразу - «інтуїтивно зрозумілий інтерфейс». Це означає, що елементи управління програмою мають такий зовнішній вигляд і розташовані таким чином, що ми інтуїтивно розуміємо їх призначення і легко орієнтуємося в програмі без вивчення додаткових інструкцій.

Windows, як і будь-яка інша операційна система, дозволяє налаштовувати зовнішній вигляд, надаючи йому індивідуальність. По-іншому це називається - персоналізація. Про це ми також трохи пізніше поговоримо.

Зараз я б хотів провести аналогію між операційною системою і офісом, щоб стало зрозуміліше, що ж таке операційна система.

Так як комп'ютер нам допомагає вирішувати масу, в тому числі і робочих завдань, то уявімо що комп'ютер - це офіс.

 

Опис : Windows и офис

 

В офісі обов'язково є робоче місце і зазвичай це робочий стіл. Саме на робочому столі знаходяться речі, які нам необхідні для роботи або які можуть знадобитися найближчим часом. Це може бути телефон, ручки-олівці-лінійки, довідники або каталоги, і документи, з якими ми будемо працювати сьогодні або в найближчі дні.

Тут простежується пряма аналогія з комп'ютером. Коли комп'ютер завантажиться, то перше що ви побачите, буде робочий стіл - саме так називається основний екран операційної системи, на якому і відбувається вся основна робота.

Опис : рабочий стол windows

Я рекомендую підтримувати чистоту на віртуальному робочому столі так само, як ви б це робили на звичайному робочому столі в офісі. Хоча за моїми спостереженнями співробітники мають робочий безлад на офісному столі, мають точно такий же хаос і на комп'ютері. Я все ж рекомендую розташовувати на робочому столі тільки ярлики тих документів або програм, з якими ви працюєте регулярно або до яких вам потрібен швидкий доступ. Про ярлики буде далі.

Але як же бути з іншими файлами і документами, які ми хочемо мати на комп'ютері, але регулярний доступ до яких нам не потрібен. Може йтися, наприклад, про добірку музики, фільмотеку або про ваш особистий фотоархів.

Тут можна провести ще одну аналогію. Зазвичай в офісі ми використовуємо шафи або ящики в столі для зберігання документів, при цьому самі документи за допомогою папок також сортуємо в необхідному нам порядку. Все те ж саме можна зробити і на комп'ютері, так як операційна система нам це дозволяє зробити. Як шафи для зберігання документів виступає жорсткий диск комп'ютера тобто пристрій, який призначено для зберігання інформації.

Опис : Хранение файлов Windows

Сама операційна система також знаходиться на жорсткому диску у вигляді файлів, і вона надає вам доступ до його вмісту за допомогою стандартної програми Провідник.

 

 

Програма Провідник відноситься до класу програм файлових менеджерів, тобто додатків, що дозволяють проводити маніпуляції з файлами і організовувати їх на жорсткому диску в певному порядку.

До речі, програма і додаток - це по суті одне і те ж, тому обидва терміни використовуються практично рівнозначно.

Також в офісі є й інші звичайні для нас речі, на кшталт кошика для непотрібних паперів, календаря і, наприклад, годинника. Все це ми також можемо знайти в операційній системі.

Отже, давайте розглянемо інтерфейс операційної системи. Пам'ятаєте, що таке інтерфейс? Це зовнішній вигляд операційної системи, що включає в себе всі елементи управління.

Ми можемо умовно розділити інтерфейс Windows 10 на дві частини - Робочий стіл і Панель завдань.

 

 

І про Робочий стіл, і про панель завдань ми поговоримо більш детально трохи пізніше. Зараз же скажу, що в панелі завдань ми можемо закріплювати програми, з якими працюємо найбільш часто. Адже ми з вами використовуємо комп'ютер в першу чергу для роботи з конкретними програмами, наприклад, для прослуховування музики, перегляду відео або фотографій. Операційна система Windows дозволяє нам запускати кілька програм одночасно і працювати з ними паралельно. Тобто ми можемо запустити аудіоплеєр і слухати музику одночасно, переглядаючи сайти в інтернеті. Така можливість називається мультизадачністю.

Кожна програма запускається в окремому графічному елементі, який називається вікном. Операційна система дозволяє нам проводити маніпуляції з вікнами, тобто ми можемо відкривати програми в окремих вікнах, закривати вікна програм, переміщати вікна або тимчасово згортати їх у Панель завдань, щоб вони не займали простір екрану.

 

 

Взагалі, і назва операційної системи «Windows», перекладається з англійської як «Вікна», що само по собі натякає на важливість цього елемента, і ми трохи пізніше поговоримо про ті можливості при роботі з вікнами, які є в Windows 10.

 

 

Округлений прямокутник: До змісту