«Основи HTML»
Кучай А.В., Білан С.О.

1.1. Структура HTML документа

Кожен HTML-документ, який відповідає специфікації HTML будь-якої версії, повинен починатися з рядка оголошення версії HTML <!DOCTYPE ...>, який зазвичай виглядає приблизно так: <!DOCTYPE html>. У даному випадку ми говоримо браузеру, що HTML відповідає міжнародній специфікації версії 5.

Не треба намагатися запам'ятати цей рядок. Головне - необхідно знати, що він необхідний. Адже саме він допомагає зробити сайт, який буде однаково виглядати в усіх браузерах (як правило це Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Далі позначається початок і кінець документа тегами <html> і </html>, відповідно. Всередині цих тегів повинні знаходитися теги голови (<head> </head>) і тіла документу (<body> </body>).

<!DOCTYPE HTML>
<html>
<head>
<title>Структура HTML документа</title>
</head>
<body>
<h1>Hello HTML!</h1>
</body>
</html>
Переглянути Редагувати

Розглянемо голову документа трохи детальніше

Заголовок HTML-сторінки

Заголовок сторінки - це той текст, який відображається в лівому верхньому кутку браузера, а також у назві вкладок. Щоб задати заголовок сторінки, потрібно використовувати тег <title> всередині тега <head>. У попередньому прикладі,

<head>
<title>Структура HTML документа</title>
</head>

Рис.1. Так виглядає заголовок сторінки у вкладці браузера Mozilla Firefox

Кодування HTML-сторінки

Кодування HTML-сторінки потрібно вказувати для того, щоб веб-браузер міг правильно відображати текст на сторінці. Якщо браузер неправильно «вгадає» кодування, то замість тексту будуть відображатися ієрогліфи. Щоб повідомити браузеру кодування HTML-сторінки, необхідно всередині тега <head> використовувати тег:

<meta charset = "ім'я кодування">

Найпоширеніше сучасне кодування - utf-8. Використовуйте його в усіх своїх проектах. Для кирилиці в Windows charset часто задавали як windows-1251. Але зараз це вважається поганою практикою.

Ключові слова

Є ціле сімейство службових тегів <meta>, які так і називають - "мета-теги". Їх використовують всередині тега <head>. Мета-теги розрізняються набором атрибутів і їх значень. Ось деякі з атрибутів: content, http-equiv, name і scheme.

Мета-теги зберігають корисну для браузерів і пошукових систем інформацію. Один з таких тегів − це опис ключових слів сторінки. Задається він наступним чином:

<meta name = "keywords" content = "різні, ключові, слова">
В атрибуті content через кому перераховують найважливіші слова зі змісту сторінки. Раніше цей тег був дуже важливий для пошукових систем. Який стан справ зараз - велика таємниця пошукових систем.

Опис наповнення сторінки

Ще один корисний для пошукових систем мета-тег − короткий опис сторінки. Він задається так:

<meta name = "description" content = "короткий опис">
В атрибуті content має бути короткий зміст або анотація сторінки, яка часто використовується пошуковими системами при відображенні результатів пошуку.

HTML-коментарі

До речі, в HTML-редакторі можна побачити такі фрагменти коду:

<!-- Деякий текст -->
Вони називаються «коментарі», і браузер не відображає їх на сторінці.

Коментарі зазвичай використовуються в наступних випадках:

  • для коментування коду (завжди корисно залишити підказку);
  • для тимчасового відключення коду (видаляти код незручно, так як його треба буде відновлювати, а закоментувати і потім розкоментувати − найкраще рішення).

Коментарі можна використовувати в будь-якому місці сторінки, крім тегу <title> − всередині якого вони не працюють.

Основні елементи розмітки тексту

Основними елементами форматування тексту в html є теги:

  • p − використовується для розбивання тексту на параграфи;
  • h1, h2, ..... h6 - застосовуються для створення заголовків 1,2 ... 6 рівнів, відповідно;
  • br - використовується для переносу рядка;
  • div, span - використовуються для виділення частини документа певним способом.

Наведені теги - це далеко не повний перелік елементів, за допомогою яких форматується тест веб-сторінки. Але їх може бути достатньо для її створення.

Створення HTML-документа

Для того щоб створити веб-сторінку спочатку необхідно створити текстовий документ у будь-якому текстовому редакторі. Наприклад, клікнувши правою клавішею миші та обравши у контекстному меню Створити→Текстовий документ, який потім можна відкрити в програмі Блокнот.

У цій програмі набирають html-код. Після цього необхідно зберегти документ під назвою index.html

Існує безліч редакторів, онлайн та офлайн, які надають багато зручних інструментів для веб-розробників. Наприклад, Sublime Text, Notepad++, Brackets, CodePen, JSFiddle тощо.

Питання для самоконтролю:

  1. З яких частин складається веб-документ?
  2. За допомогою яких тегів оформлюють структуру веб-сторінки?
  3. Для чого призначені теги заголовків?
  4. Для чого призначені мета-теги?
  5. Для чого використовуються коментарі в HTML документах?